3d baskı alırken nelere dikkat edilmelidir_960x500

3d baski alirken nelere dikkat etmeliyim

3d yazıcı ile baskı alırken öncelikle elimizde bulunan yazıcının özelliklerini baskı alanını vs bilgileri iyi bilmeli ve 3d yazıcımızı iyi tanımalıyız. Elimizdeki yazıcı ile hangi tür malzemeleri basabiliyoruz bunları da iyi bilmek gerekir. Diğer taraftan baskısını yapmak istediğimiz parçanın  kullanım amacı dayanım kalite vs parametrelerine göre baskı malzememizi seçmeli ve uygun bir 3d print malzemesi ile üretimimizi yapmalıyız.

Tabi 3d çıktı yaparken 3d yazıcının kalibrasyonunun iyi yapılmış olması gereklidir kalibrasyonu yağılmamış bir yazıcıdan iyi baskı sonuçları beklemek pek doğru olmaz

Ayrıca üretimi yaparken destek kullanmamız gerekir mi baskının zorlanacağı bölgeler var mı bunları analiz etmemiz lazım. Modelimiz zor açılara sahip mi kritik bölümleri var mı bunlara göre 3d çıktı destek yapısı kullanmamız kaçınılmaz olacaktır. 

Bunlarla birlikte üretim hızı , katman kalınlığı,  kalite değerleri doluluk oranları , kabuk sayısı, baskı sıcaklığı, hammadde kalitesi, toleranslar vs birçok parametre dikkat etmemiz gereken noktalar arasında olacaktır.